İçeriğe geç

İlk Programcı Kim Diye Hiç Merak Ettiniz mi?

Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı, Teknolojinin Tarihini Değiştiren Kadın: Ada Lovelace.
Kimdir Bu Ada Lovelace ? Gelin bu yazımızda biraz bu konudan bahsedelim

Yıl 1815, Londra…

10 Aralık’ta şair bir baba ile matematik sevdalısı bir annenin kız çocuğu dünyaya geliyor ve adını “Ada” koyuyorlar, bundan ortalama 160 senesonra geliştirilecek olan nesne yönelimli ilk programlama dillerinden birine, kızlarının isminin verileceğinden habersiz olarak…

Bilenler bilir; bilmeyenleri bilgisayar programcılığının temelini atan kadınla tanıştıralım: Ada Lovelace

Kaynak: http://hbrturkiye.com/blog/kim-demis-kad…

Ada Lovelace, ünlü İngiliz ozan Lord Byron’ın kızıydı.
Annesi tarafından hemen hemen bebek sayılırken babasından uzaklaştırıldığı, kendisi 8 yaşındayken vefat eden babasını ömrü boyunca görmeden yaşamış olduğu söylenir.
Ada, anne ve babasının tersine, şiiri ve matematiği ayrı ayrı değil tek bir başlık altında ele aldı.
Adeta bilimi bir şiir benzer biçimde işledi, sanatı teknolojiye kattı. Üstelik tüm bunları, hanımefendilerin ilmi tartışmalara katılmalarına izin verilmediği ve akademik gösterim yapmalarının uygunsuz bulunmuş olduğu bir çağda gerçekleştiriyordu…
Henüz 13 yaşındayken uçan bir makine tasarladı.
Annesi onun matematik, kimya ve fizik eğitimi alması için oldukça gayret göstermişti.
17 yaşındayken, mekanik bir hesap makinesi tasarlamış olan Cambridge Üniversitesi matematik profesörlerinden Charles Babbage ile tanıştı.
Charles Babbage, Ada’nın çalışmalarından fazlaca etkilenmişti.
Ada, Charles Babbage’in makinesi üstüne yazılmış Fransızca bir makaleyi İngilizce’ye çevirerek kendisine göndermişti. Babbage bu çalışmayı fazlaca beğenmiş, kendisinden, makaleye kendi notlarını da eklemesini istemişti. Ada’nın notları oldukca kapsamlı ve ayrıntılıydı. Öyle ki gönderdiği notlar, özgün makalenin üç katı uzunluğundaydı.
Asıl çarpıcı olan ise, hesap makinesinin Bernoulli rakam dizisini hesaplayabilmesine imkan tanıdığı olan bir yöntemden bahsediyor oluşuydu.
Ada bu şekilde de yetinmedi.
1843’te yayınladığı bir makalede, böyle bir makinenin müsait programlanması halinde, karmaşık matematik sorunlarını çözmek, müzik bestelemek ve grafik çıkarmak için kullanılabileceğini öngördü.
Bugün kullandığımız PC, tablet, parlak zeka telefon gibi cihazlara baktığımızda Ada’nın geleceği gördüğünü söylemek o kadar da yanlış olmaz.
Fakat o zamanlar bir kadının kendi adına bir yayım yapması uygun görülmüyordu.
O da yalnızca adının baş harflerini yazdırdı. Bunun sonucunda, birçok başka bilim hanımının başına gelen onun da başına geldi ve bir matematikçi olarak yapmış olduğu çalışmalar büyük seviyede unutuldu gitti.
Öldüğünde, yalnızca 36 yaşındaydı.
Baron William King’le 1835 senesinde evlenen Ada, özel hayat ve iş yaşamını ayıramayarak kendisini bilime adamıştı.
İlerleyen dönemde madde bağımlılığına yakalanan, yoksunluk ve huy bozukluğu sendromları yayınlayan Ada, 1852’de rahim kanserinden öldü.
1970 senesinde geliştirilen Ada programla diline kendisinin ismi verildi.
Ada’nın sağlığının genç yaşta kötüye gitmesi, ve sahip olduğu potansiyelden bilim dünyasının bu kadar erken mahrum kalması oldukça üzücüdür.
Ada Lovelace’ın yaktığı bu meşaleyi, ondan sonra pek çok kadın da başarıyla taşıdı.
Hedy Lamarr (kablosuz internet, bluetooth ve GPS’in mucidi), Top Secret Rosies (2. Dünya Savaşı’nın hanım bilgisayar programcıları) ve Grace Hopper (ilk derleyiciyi geliştiren; COBOL programlama dilinin geliştiricilerinden ve “debugging” olarak bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin ilk kullanıcılarından).
2009 yılından beri kutlanan Ada Lovelace Günü, tüm teknoloji ve bilim alanında çalışan ve başarı yayınlayan hanımefendileri kutlamayı, birbirleriyle tanıştırarak yetişmekte olan nesillere ilham olmayı ve cesaretlendirmeyi hedefler.

Tarih:Haber

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir