İçeriğe geç

Milli Eğitim Bakanlığı, Sertifikalı Uluslararası Yazılım Eğitimlerini Öğrencilere Açtı

Milli Eğitim Bakanlığı, liseli öğrencilerin yazılım mevzusunda kendilerini geliştirmeleri amacıyla sertifikalı uluslararası yazılım eğitimini öğrencilerin kullanımına açtı. Öğrenciler bu yeni eklenen yazılım eğitimlerinden yararlanarak uygulamalar üretebilecek.
Yazılım ve teknolojiyle ilgilenen gençleri sevindiren haber Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bu alanlarda ilgili olan lise öğrencilerinin gelişmesi ve kullanması amacıyla, internasyonal akredite yazılım geliştirme programlarına öğrencilerin erişimine açıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin de bu alanlarda gelişmesi için uzaktan tahsil faaliyetleri düzenlediklerini ve bu eğitimlerin lise öğrencilerinin kullanımına da açıldığını belirtti.


Ziya Selçuk, bu eğitimlerin Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak amacıyla Google ve Cisco iş donanmasında gerçekleştirildiğini de belirtti. Selçuk açıklamasının devamında bu eğitimlere, Android program yazmak için gereken bilgilerin, programlama dillerinin bulunduğu üç yeni eğitimin eklendiğini ve öğrencilerin sık sık pratik yaparak öğretici uygulamalar geliştireceklerini de belirtti.
Iya Selçuk bu tweet ile birlikte “Google iş birliğinde ‘Flutter ile Yazılım Geliştirme’ ve ‘Kotlin ile Yazılım Geliştirme’ Android uygulama eğitimleri, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Youtube kanalı üzerinden tüm talebe ve öğretmenlerin erişimine açıldı. Google ve Cisco iş donanmasında hazırlanan bu programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data mevzusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz” benzer biçimde eğitimi detaylandırdı.


“Flutter ile Yazılım Geliştirme” Android, iOS ve Windows şeklinde birçok platformda çalışabilen uygulamalar geliştirmeyi sağlayan aleni kaynaklı bir yazılım geliştirme kiti diyebiliriz. Bu sayede iki platformda birden çalışabilen programlar üretecek gençler, bu biçimde eğlenerek kendilerini geliştirmeyi başaracak.
‘Kotlin ile Yazılım Geliştirme’ ise birazcık daha değişik diyebiliriz. Diğer tarafta oldukca platformlu uygulamalar üstünde durulurken Kotlin’de Android üzerine yoğunlaşılıyor ve yüksek performanslı uygulamaların geliştirilmesini sağlıyor. Program kapsamında en popüler yazılım dillerinden kabul edilen Python eğitimi de uluslararası sertifikalı öğretmenler tarafınca öğrencilere sunulacak

İlgili Eğitim için tıklayınız.

Tarih:Haber

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir